czwartek, 18 lipca 2013

Do czego służą chipy w tuszach

Zaczniemy od kompletnych podstaw i wyjaśnienia sobie kilku ważnych kwestii związanych z funkcjonowaniem drukarek i samych materiałów eksploatacyjnych (tuszów).

Pewnym niewielkim, acz niezwykle ważnym urządzeniem występującym w kartridżach drukarek jest chip. Jest to mały układ elektroniczny, który, w zależności od modelu drukarki i jej typu, odpowiada za różne funkcje. Podstawową funkcją chipa jest monitorowanie poziomu tuszu w tonerach i przekazywanie informacji na ten temat komputerowi. Chip przechowuje też informacje o typie naboju i dacie produkcji. Specjalnym rodzajem chipa występującym w drukarkach laserowych jest tzw. chip zliczający. Jego głównym zadaniem jest zliczanie ilości wydrukowanych stron. Kiedy pewien ustalony z góry limit wydrukowanych stron zostaje przekroczony chip automatycznie blokuje możliwość dalszego drukowania.

Takie działanie w założeniu miało zapobiegać ręcznemu regenerowaniu tonerów w laserowych drukarkach i zmuszać użytkowników do kupna droższych, oryginalnych tonerów. Szybko pojawiły się jednak metody radzenia sobie z taką sytuacją. Jedną z nich jest ręczne resetowanie chipów tak, by zaczynały zliczać ilość wydrukowanych stron od początku. Wykorzystuje się do tego specjalne resetery, czyli urządzenia, które kasują pamięć chipów i sprawiają, że te zaczynają zliczać ilość wydrukowanych stron od początku. Inną metodą obejścia problemu jest po prostu wymiana chipa na nowy. I choć może się to wydawać skomplikowanym procesem, w praktyce przebiega szybko i sprawnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz